< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

106 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 106. година пред новата ера, 106. од првиот милениум п.н.е., 6. од 2 век п.н.е. и седма од 100-тите п.н.е.

107 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар107 п.н.е.
CVI п.н.е.
Ab urbe condita647
Староегипетска ераXXXIII династија, 217
- ФараонПтоломеј X Александар, 1
Старогрчка ера168.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4644
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−699
Берберски календар844
Будистички календар438
Бурмански календар−744
Византиски календар5402–5403
Кинески календар癸酉(вод. петел)
2590 или 2530
    — до —
甲戌年 (дрв. куче)
2591 или 2531
Коптски календар−390 – −389
Етиопски календар−114 – −113
Еврејски календар3654–3655
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−50 – −49
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2994–2995
Холоценски календар9894
Ирански календар728 п.п. – 727 п.п.
Исламски календар750 п.х. – 749 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2227
Мингуо-календар2018 пред Р. Кина
民前2018年
Нанакшахи−1574
Селевкидски календар205/206 г.г.
Тајландски сончев календар436–437
Тибетски календар阴水鸡年
(женска вода-петел)
20 или −361 или −1133
    — до —
阳木狗年
(машко дрво-куче)
21 или −360 или −1132

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5402 и 5403 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4644 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3654 и 3655 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 647.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 106 година се протега во 2530 и 2531, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2590 и 2591 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 437. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 749 и 748 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...