< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

119 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 119. година пред новата ера, 119. од првиот милениум п.н.е., 19. од 2 век п.н.е. и последна од 110-тите п.н.е.

120 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар120 п.н.е.
CXIX п.н.е.
Ab urbe condita634
Староегипетска ераXXXIII династија, 204
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 26
Старогрчка ера165. олимпијада (победник
Асирски календар4631
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−712
Берберски календар831
Будистички календар425
Бурмански календар−757
Византиски календар5389–5390
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
2577 или 2517
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
2578 или 2518
Коптски календар−403 – −402
Етиопски календар−127 – −126
Еврејски календар3641–3642
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−63 – −62
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2981–2982
Холоценски календар9881
Ирански календар741 п.п. – 740 п.п.
Исламски календар764 п.х. – 763 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2214
Мингуо-календар2031 пред Р. Кина
民前2031年
Нанакшахи−1587
Селевкидски календар192/193 г.г.
Тајландски сончев календар423–424
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
7 или −374 или −1146
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
8 или −373 или −1145

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5389 и 5390 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4631 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3641 и 3642 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 634.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 119 година се протега во 2517 и 2518, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2577 и 2578 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 424. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 763 и 762 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...