< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

185 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 185. година пред новата ера, 185. од првиот милениум п.н.е., 85. од 2 век п.н.е. и шеста од 180-тите п.н.е.

186 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар186 п.н.е.
CLXXXV п.н.е.
Ab urbe condita568
Староегипетска ераXXXIII династија, 138
- ФараонПтоломеј V Епифан, 18
Старогрчка ера148.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4565
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−778
Берберски календар765
Будистички календар359
Бурмански календар−823
Византиски календар5323–5324
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
2511 или 2451
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
2512 или 2452
Коптски календар−469 – −468
Етиопски календар−193 – −192
Еврејски календар3575–3576
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−129 – −128
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2915–2916
Холоценски календар9815
Ирански календар807 п.п. – 806 п.п.
Исламски календар832 п.х. – 831 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2148
Мингуо-календар2097 пред Р. Кина
民前2097年
Нанакшахи−1653
Селевкидски календар126/127 г.г.
Тајландски сончев календар357–358
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
−59 или −440 или −1212
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
−58 или −439 или −1211

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5323 и 5324 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4565 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3575 и 3576 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 568.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 185 година се протега во 2451 и 2452, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2511 и 2512 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 358. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 831 и 830 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...