< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

168 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 168. година пред новата ера, 168. од првиот милениум п.н.е., 68. од 2 век п.н.е. и деветта од 160-тите п.н.е.

169 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар169 п.н.е.
CLXVIII п.н.е.
Ab urbe condita585
Староегипетска ераXXXIII династија, 155
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 12
Старогрчка ера152.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4582
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−761
Берберски календар782
Будистички календар376
Бурмански календар−806
Византиски календар5340–5341
Кинески календар辛未(мет. коза)
2528 или 2468
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
2529 или 2469
Коптски календар−452 – −451
Етиопски календар−176 – −175
Еврејски календар3592–3593
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−112 – −111
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2932–2933
Холоценски календар9832
Ирански календар790 п.п. – 789 п.п.
Исламски календар814 п.х. – 813 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2165
Мингуо-календар2080 пред Р. Кина
民前2080年
Нанакшахи−1636
Селевкидски календар143/144 г.г.
Тајландски сончев календар374–375
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
−42 или −423 или −1195
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
−41 или −422 или −1194

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5340 и 5341 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4582 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3592 и 3593 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 585.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 168 година се протега во 2468 и 2469, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2528 и 2529 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 375. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 813 и 812 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...