< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

170 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 170. година пред новата ера, 170. од првиот милениум п.н.е., 70. од 2 век п.н.е. и прва од 170-тите п.н.е.

171 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар171 п.н.е.
CLXX п.н.е.
Ab urbe condita583
Староегипетска ераXXXIII династија, 153
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 10
Старогрчка ера152.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4580
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−763
Берберски календар780
Будистички календар374
Бурмански календар−808
Византиски календар5338–5339
Кинески календар己巳(зем. змија)
2526 или 2466
    — до —
庚午年 (мет. коњ)
2527 или 2467
Коптски календар−454 – −453
Етиопски календар−178 – −177
Еврејски календар3590–3591
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−114 – −113
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2930–2931
Холоценски календар9830
Ирански календар792 п.п. – 791 п.п.
Исламски календар816 п.х. – 815 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2163
Мингуо-календар2082 пред Р. Кина
民前2082年
Нанакшахи−1638
Селевкидски календар141/142 г.г.
Тајландски сончев календар372–373
Тибетски календар阴土蛇年
(женска земја-змија)
−44 или −425 или −1197
    — до —
阳金马年
(машко железо-коњ)
−43 или −424 или −1196

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5338 и 5339 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4580 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3590 и 3591 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 583.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 170 година се протега во 2466 и 2467, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2526 и 2527 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 373. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 815 и 814 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...