< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

140 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 140. година пред новата ера, 140. од првиот милениум п.н.е., 40. од 2 век п.н.е. и прва од 140-тите п.н.е.

141 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар141 п.н.е.
CXL п.н.е.
Ab urbe condita613
Староегипетска ераXXXIII династија, 183
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 5
Старогрчка ера159.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4610
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−733
Берберски календар810
Будистички календар404
Бурмански календар−778
Византиски календар5368–5369
Кинески календар己亥(зем. свиња)
2556 или 2496
    — до —
庚子年 (мет. стаорец)
2557 или 2497
Коптски календар−424 – −423
Етиопски календар−148 – −147
Еврејски календар3620–3621
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−84 – −83
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2960–2961
Холоценски календар9860
Ирански календар762 п.п. – 761 п.п.
Исламски календар785 п.х. – 784 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2193
Мингуо-календар2052 пред Р. Кина
民前2052年
Нанакшахи−1608
Селевкидски календар171/172 г.г.
Тајландски сончев календар402–403
Тибетски календар阴土猪年
(женска земја-свиња)
−14 или −395 или −1167
    — до —
阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
−13 или −394 или −1166

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5368 и 5369 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4610 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3620 и 3621 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 613.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 140 година се протега во 2496 и 2497, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2556 и 2557 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 403. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 784 и 783 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...