< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

158 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 158. година пред новата ера, 158. од првиот милениум п.н.е., 58. од 2 век п.н.е. и деветта од 150-тите п.н.е.

159 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар159 п.н.е.
CLVIII п.н.е.
Ab urbe condita595
Староегипетска ераXXXIII династија, 165
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 22
Старогрчка ера155.. олимпијада, год. 2
Асирски календар4592
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−751
Берберски календар792
Будистички календар386
Бурмански календар−796
Византиски календар5350–5351
Кинески календар辛巳(мет. змија)
2538 или 2478
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
2539 или 2479
Коптски календар−442 – −441
Етиопски календар−166 – −165
Еврејски календар3602–3603
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−102 – −101
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2942–2943
Холоценски календар9842
Ирански календар780 п.п. – 779 п.п.
Исламски календар804 п.х. – 803 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2175
Мингуо-календар2070 пред Р. Кина
民前2070年
Нанакшахи−1626
Селевкидски календар153/154 г.г.
Тајландски сончев календар384–385
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
−32 или −413 или −1185
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
−31 или −412 или −1184

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5350 и 5351 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4592 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3602 и 3603 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 595.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 158 година се протега во 2478 и 2479, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2538 и 2539 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 385. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 803 и 802 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...