< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

165 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 165. година пред новата ера, 165. од првиот милениум п.н.е., 65. од 2 век п.н.е. и шеста од 160-тите п.н.е.

166 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар166 п.н.е.
CLXV п.н.е.
Ab urbe condita588
Староегипетска ераXXXIII династија, 158
- ФараонПтоломеј VI Филометор, 15
Старогрчка ера153.. олимпијада, год. 3
Асирски календар4585
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−758
Берберски календар785
Будистички календар379
Бурмански календар−803
Византиски календар5343–5344
Кинески календар甲戌(дрв. куче)
2531 или 2471
    — до —
乙亥年 (дрв. свиња)
2532 или 2472
Коптски календар−449 – −448
Етиопски календар−173 – −172
Еврејски календар3595–3596
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−109 – −108
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2935–2936
Холоценски календар9835
Ирански календар787 п.п. – 786 п.п.
Исламски календар811 п.х. – 810 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2168
Мингуо-календар2077 пред Р. Кина
民前2077年
Нанакшахи−1633
Селевкидски календар146/147 г.г.
Тајландски сончев календар377–378
Тибетски календар阳木狗年
(машко дрво-куче)
−39 или −420 или −1192
    — до —
阴木猪年
(женско дрво-свиња)
−38 или −419 или −1191

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5343 и 5344 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4585 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3595 и 3596 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 588.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 165 година се протега во 2471 и 2472, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2531 и 2532 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 378. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 810 и 809 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...