< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

123 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 123. година пред новата ера, 123. од првиот милениум п.н.е., 23. од 2 век п.н.е. и четвртта од 120-тите п.н.е.

124 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар124 п.н.е.
CXXIII п.н.е.
Ab urbe condita630
Староегипетска ераXXXIII династија, 200
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 22
Старогрчка ера164. олимпијада (победник
Асирски календар4627
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−716
Берберски календар827
Будистички календар421
Бурмански календар−761
Византиски календар5385–5386
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
2573 или 2513
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
2574 или 2514
Коптски календар−407 – −406
Етиопски календар−131 – −130
Еврејски календар3637–3638
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−67 – −66
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2977–2978
Холоценски календар9877
Ирански календар745 п.п. – 744 п.п.
Исламски календар768 п.х. – 767 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2210
Мингуо-календар2035 пред Р. Кина
民前2035年
Нанакшахи−1591
Селевкидски календар188/189 г.г.
Тајландски сончев календар419–420
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
3 или −378 или −1150
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
4 или −377 или −1149

Други календари

уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5385 и 5386 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4627 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3637 и 3638 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 630.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 123 година се протега во 2513 и 2514, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2573 и 2574 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 420. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 767 и 766 исламска година пред хиџра.

Настани

уреди
  • ...

Личности

уреди
  • ...

Откритија

уреди
  • ...