< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

112 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 112. година пред новата ера, 112. од првиот милениум п.н.е., 12. од 2 век п.н.е. и трета од 110-тите п.н.е.

113 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар113 п.н.е.
CXII п.н.е.
Ab urbe condita641
Староегипетска ераXXXIII династија, 211
- ФараонПтоломеј IX Сотер, 4
Старогрчка ера166.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4638
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−705
Берберски календар838
Будистички календар432
Бурмански календар−750
Византиски календар5396–5397
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
2584 или 2524
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
2585 или 2525
Коптски календар−396 – −395
Етиопски календар−120 – −119
Еврејски календар3648–3649
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−56 – −55
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2988–2989
Холоценски календар9888
Ирански календар734 п.п. – 733 п.п.
Исламски календар757 п.х. – 756 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2221
Мингуо-календар2024 пред Р. Кина
民前2024年
Нанакшахи−1580
Селевкидски календар199/200 г.г.
Тајландски сончев календар430–431
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
14 или −367 или −1139
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
15 или −366 или −1138

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5396 и 5397 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4638 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3648 и 3649 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 641.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 112 година се протега во 2524 и 2525, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2584 и 2585 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 431. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 756 и 755 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...