< 3 век п.н.е. 2 век п.н.е. 1 век п.н.е. >
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 100

124 п.н.е.година според општоприфатениот календар. Тоа била 124. година пред новата ера, 124. од првиот милениум п.н.е., 24. од 2 век п.н.е. и петта од 120-тите п.н.е.

125 п.н.е. во разни календари
Грегоријански календар125 п.н.е.
CXXIV п.н.е.
Ab urbe condita629
Староегипетска ераXXXIII династија, 199
- ФараонПтоломеј VIII Фискон, 21
Старогрчка ера163.. олимпијада, год. 4
Асирски календар4626
Балиски календарн/п
Бенгалски календар−717
Берберски календар826
Будистички календар420
Бурмански календар−762
Византиски календар5384–5385
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
2572 или 2512
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
2573 или 2513
Коптски календар−408 – −407
Етиопски календар−132 – −131
Еврејски календар3636–3637
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера−68 – −67
 - Сачка еран/п
 - Кали-југа2976–2977
Холоценски календар9876
Ирански календар746 п.п. – 745 п.п.
Исламски календар769 п.х. – 768 п.х.
Јавански календарн/п
Јулијански календарн/п
Корејски календар2209
Мингуо-календар2036 пред Р. Кина
民前2036年
Нанакшахи−1592
Селевкидски календар187/188 г.г.
Тајландски сончев календар418–419
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
2 или −379 или −1151
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
3 или −378 или −1150

Други календари уреди

Годината е броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5384 и 5385 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 4626 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 3636 и 3637 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 629.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 124 година се протега во 2512 и 2513, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 2572 и 2573 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 419. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 768 и 767 исламска година пред хиџра.

Настани уреди

  • ...

Личности уреди

  • ...

Откритија уреди

  • ...