< 8 век 9 век 10 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

859 (DCCCLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 859 година од новата ера, 859. од првиот милениум, 59. од IX век и последна од 850-тите.

859 во разни календари
Грегоријански календар859
DCCCLIX
Ab urbe condita1612
Ерменски календар308
ԹՎ ՅԸ
Асирски календар5609
Балиски календар780–781
Бенгалски календар266
Берберски календар1809
Будистички календар1403
Бурмански календар221
Византиски календар6367–6368
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3555 или 3495
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3556 или 3496
Коптски календар575–576
Етиопски календар851–852
Еврејски календар4619–4620
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера915–916
 - Сачка ера780–781
 - Кали-југа3959–3960
Холоценски календар10859
Ирански календар237–238
Исламски календар244–245
Јапонски календарТенан 3 / Џоган 1
(貞観元年)
Јавански календар756–757
Јулијански календар859
DCCCLIX
Корејски календар3192
Мингуо-календар1053 пред Р. Кина
民前1053年
Нанакшахи−609
Селевкидски календар1170/1171 г.г.
Тајландски сончев календар1401–1402
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
985 или 604 или −168
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
986 или 605 или −167

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6367 и 6368 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5609 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4619 и 4620 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1612.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 859 година се протега во 3495 и 3496, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3555 и 3556 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1402. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 244 и 245 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   859 на Ризницата ?