< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

455 (CDLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 455 година од новата ера, 455. од првиот милениум, 55. од V век и шеста од 450-тите.

455 во разни календари
Грегоријански календар455
CDLV
Ab urbe condita1208
Асирски календар5205
Балиски календар376–377
Бенгалски календар−138
Берберски календар1405
Будистички календар999
Бурмански календар−183
Византиски календар5963–5964
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3151 или 3091
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3152 или 3092
Коптски календар171–172
Етиопски календар447–448
Еврејски календар4215–4216
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера511–512
 - Сачка ера376–377
 - Кали-југа3555–3556
Холоценски календар10455
Ирански календар167 п.п. – 166 п.п.
Исламски календар172 п.х. – 171 п.х.
Јавански календар340–341
Јулијански календар455
CDLV
Корејски календар2788
Мингуо-календар1457 пред Р. Кина
民前1457年
Нанакшахи−1013
Селевкидски календар766/767 г.г.
Тајландски сончев календар997–998
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
581 или 200 или −572
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
582 или 201 или −571

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5963 и 5964 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5205 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4215 и 4216 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1208.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 455 година се протега во 3091 и 3092, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3151 и 3152 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 998. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 172 и 171 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   455 на Ризницата ?