< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

429 (CDXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 429 година од новата ера, 429. од првиот милениум, 29. од V век и последна од 420-тите.

429 во разни календари
Грегоријански календар429
CDXXIX
Ab urbe condita1182
Асирски календар5179
Балиски календар350–351
Бенгалски календар−164
Берберски календар1379
Будистички календар973
Бурмански календар−209
Византиски календар5937–5938
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3125 или 3065
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3126 или 3066
Коптски календар145–146
Етиопски календар421–422
Еврејски календар4189–4190
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера485–486
 - Сачка ера350–351
 - Кали-југа3529–3530
Холоценски календар10429
Ирански календар193 п.п. – 192 п.п.
Исламски календар199 п.х. – 198 п.х.
Јавански календар313–314
Јулијански календар429
CDXXIX
Корејски календар2762
Мингуо-календар1483 пред Р. Кина
民前1483年
Нанакшахи−1039
Селевкидски календар740/741 г.г.
Тајландски сончев календар971–972
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
555 или 174 или −598
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
556 или 175 или −597

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5937 и 5938 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5179 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4189 и 4190 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1182.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 429 година се протега во 3065 и 3066, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3125 и 3126 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 972. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 199 и 198 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди