< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

452 (CDLII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 452 година од новата ера, 452. од првиот милениум, 52. од V век и трета од 450-тите.

452 во разни календари
Грегоријански календар452
CDLII
Ab urbe condita1205
Асирски календар5202
Балиски календар373–374
Бенгалски календар−141
Берберски календар1402
Будистички календар996
Бурмански календар−186
Византиски календар5960–5961
Кинески календар辛卯(мет. зајак)
3148 или 3088
    — до —
壬辰年 (вод. змеј)
3149 или 3089
Коптски календар168–169
Етиопски календар444–445
Еврејски календар4212–4213
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера508–509
 - Сачка ера373–374
 - Кали-југа3552–3553
Холоценски календар10452
Ирански календар170 п.п. – 169 п.п.
Исламски календар175 п.х. – 174 п.х.
Јавански календар337–338
Јулијански календар452
CDLII
Корејски календар2785
Мингуо-календар1460 пред Р. Кина
民前1460年
Нанакшахи−1016
Селевкидски календар763/764 г.г.
Тајландски сончев календар994–995
Тибетски календар阴金兔年
(женско железо-зајак)
578 или 197 или −575
    — до —
阳水龙年
(машка вода-змеј)
579 или 198 или −574

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5960 и 5961 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5202 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4212 и 4213 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1205.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 452 година се протега во 3088 и 3089, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3148 и 3149 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 995. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 175 и 174 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди