< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

493 (CDXCIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 493 година од новата ера, 493. од првиот милениум, 93. од V век и четвртта од 490-тите.

493 во разни календари
Грегоријански календар493
CDXCIII
Ab urbe condita1246
Асирски календар5243
Балиски календар414–415
Бенгалски календар−100
Берберски календар1443
Будистички календар1037
Бурмански календар−145
Византиски календар6001–6002
Кинески календар壬申(вод. мајмун)
3189 или 3129
    — до —
癸酉年 (вод. петел)
3190 или 3130
Коптски календар209–210
Етиопски календар485–486
Еврејски календар4253–4254
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера549–550
 - Сачка ера414–415
 - Кали-југа3593–3594
Холоценски календар10493
Ирански календар129 п.п. – 128 п.п.
Исламски календар133 п.х. – 132 п.х.
Јавански календар379–380
Јулијански календар493
CDXCIII
Корејски календар2826
Мингуо-календар1419 пред Р. Кина
民前1419年
Нанакшахи−975
Селевкидски календар804/805 г.г.
Тајландски сончев календар1035–1036
Тибетски календар阳水猴年
(машка вода-мајмун)
619 или 238 или −534
    — до —
阴水鸡年
(женска вода-петел)
620 или 239 или −533

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6001 и 6002 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5243 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4253 и 4254 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1246.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 493 година се протега во 3129 и 3130, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3189 и 3190 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1036. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 133 и 132 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   493 на Ризницата ?