< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

436 (CDXXXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 436 година од новата ера, 436. од првиот милениум, 36. од V век и седма од 430-тите.

436 во разни календари
Грегоријански календар436
CDXXXVI
Ab urbe condita1189
Асирски календар5186
Балиски календар357–358
Бенгалски календар−157
Берберски календар1386
Будистички календар980
Бурмански календар−202
Византиски календар5944–5945
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3132 или 3072
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3133 или 3073
Коптски календар152–153
Етиопски календар428–429
Еврејски календар4196–4197
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера492–493
 - Сачка ера357–358
 - Кали-југа3536–3537
Холоценски календар10436
Ирански календар186 п.п. – 185 п.п.
Исламски календар192 п.х. – 191 п.х.
Јавански календар320–321
Јулијански календар436
CDXXXVI
Корејски календар2769
Мингуо-календар1476 пред Р. Кина
民前1476年
Нанакшахи−1032
Селевкидски календар747/748 г.г.
Тајландски сончев календар978–979
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
562 или 181 или −591
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
563 или 182 или −590

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5944 и 5945 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5186 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4196 и 4197 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1189.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 436 година се протега во 3072 и 3073, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3132 и 3133 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 979. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 192 и 191 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди