< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

470 (CDLXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 470 година од новата ера, 470. од првиот милениум, 70. од V век и прва од 470-тите.

470 во разни календари
Грегоријански календар470
CDLXX
Ab urbe condita1223
Асирски календар5220
Балиски календар391–392
Бенгалски календар−123
Берберски календар1420
Будистички календар1014
Бурмански календар−168
Византиски календар5978–5979
Кинески календар己酉(зем. петел)
3166 или 3106
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
3167 или 3107
Коптски календар186–187
Етиопски календар462–463
Еврејски календар4230–4231
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера526–527
 - Сачка ера391–392
 - Кали-југа3570–3571
Холоценски календар10470
Ирански календар152 п.п. – 151 п.п.
Исламски календар157 п.х. – 156 п.х.
Јавански календар355–356
Јулијански календар470
CDLXX
Корејски календар2803
Мингуо-календар1442 пред Р. Кина
民前1442年
Нанакшахи−998
Селевкидски календар781/782 г.г.
Тајландски сончев календар1012–1013
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
596 или 215 или −557
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
597 или 216 или −556

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5978 и 5979 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5220 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4230 и 4231 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1223.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 470 година се протега во 3106 и 3107, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3166 и 3167 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1013. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 157 и 156 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди