< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

453 (CDLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 453 година од новата ера, 453. од првиот милениум, 53. од V век и четвртта од 450-тите.

453 во разни календари
Грегоријански календар453
CDLIII
Ab urbe condita1206
Асирски календар5203
Балиски календар374–375
Бенгалски календар−140
Берберски календар1403
Будистички календар997
Бурмански календар−185
Византиски календар5961–5962
Кинески календар壬辰(вод. змеј)
3149 или 3089
    — до —
癸巳年 (вод. змија)
3150 или 3090
Коптски календар169–170
Етиопски календар445–446
Еврејски календар4213–4214
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера509–510
 - Сачка ера374–375
 - Кали-југа3553–3554
Холоценски календар10453
Ирански календар169 п.п. – 168 п.п.
Исламски календар174 п.х. – 173 п.х.
Јавански календар338–339
Јулијански календар453
CDLIII
Корејски календар2786
Мингуо-календар1459 пред Р. Кина
民前1459年
Нанакшахи−1015
Селевкидски календар764/765 г.г.
Тајландски сончев календар995–996
Тибетски календар阳水龙年
(машка вода-змеј)
579 или 198 или −574
    — до —
阴水蛇年
(женска вода-змија)
580 или 199 или −573

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5961 и 5962 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5203 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4213 и 4214 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1206.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 453 година се протега во 3089 и 3090, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3149 и 3150 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 996. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 174 и 173 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   453 на Ризницата ?