< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

432 (CDXXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 432 година од новата ера, 432. од првиот милениум, 32. од V век и трета од 430-тите.

432 во разни календари
Грегоријански календар432
CDXXXII
Ab urbe condita1185
Асирски календар5182
Балиски календар353–354
Бенгалски календар−161
Берберски календар1382
Будистички календар976
Бурмански календар−206
Византиски календар5940–5941
Кинески календар辛未(мет. коза)
3128 или 3068
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3129 или 3069
Коптски календар148–149
Етиопски календар424–425
Еврејски календар4192–4193
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера488–489
 - Сачка ера353–354
 - Кали-југа3532–3533
Холоценски календар10432
Ирански календар190 п.п. – 189 п.п.
Исламски календар196 п.х. – 195 п.х.
Јавански календар316–317
Јулијански календар432
CDXXXII
Корејски календар2765
Мингуо-календар1480 пред Р. Кина
民前1480年
Нанакшахи−1036
Селевкидски календар743/744 г.г.
Тајландски сончев календар974–975
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
558 или 177 или −595
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
559 или 178 или −594

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5940 и 5941 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5182 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4192 и 4193 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1185.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 432 година се протега во 3068 и 3069, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3128 и 3129 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 975. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 196 и 195 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   432 на Ризницата ?