< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

448 (CDXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 448 година од новата ера, 448. од првиот милениум, 48. од V век и деветта од 440-тите.

448 во разни календари
Грегоријански календар448
CDXLVIII
Ab urbe condita1201
Асирски календар5198
Балиски календар369–370
Бенгалски календар−145
Берберски календар1398
Будистички календар992
Бурмански календар−190
Византиски календар5956–5957
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3144 или 3084
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3145 или 3085
Коптски календар164–165
Етиопски календар440–441
Еврејски календар4208–4209
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера504–505
 - Сачка ера369–370
 - Кали-југа3548–3549
Холоценски календар10448
Ирански календар174 п.п. – 173 п.п.
Исламски календар179 п.х. – 178 п.х.
Јавански календар333–334
Јулијански календар448
CDXLVIII
Корејски календар2781
Мингуо-календар1464 пред Р. Кина
民前1464年
Нанакшахи−1020
Селевкидски календар759/760 г.г.
Тајландски сончев календар990–991
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
574 или 193 или −579
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
575 или 194 или −578

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5956 и 5957 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5198 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4208 и 4209 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1201.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 448 година се протега во 3084 и 3085, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3144 и 3145 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 991. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 179 и 178 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди