< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

416 (CDXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 416 година од новата ера, 416. од првиот милениум, 16. од V век и седма од 410-тите.

416 во разни календари
Грегоријански календар416
CDXVI
Ab urbe condita1169
Асирски календар5166
Балиски календар337–338
Бенгалски календар−177
Берберски календар1366
Будистички календар960
Бурмански календар−222
Византиски календар5924–5925
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3112 или 3052
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3113 или 3053
Коптски календар132–133
Етиопски календар408–409
Еврејски календар4176–4177
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера472–473
 - Сачка ера337–338
 - Кали-југа3516–3517
Холоценски календар10416
Ирански календар206 п.п. – 205 п.п.
Исламски календар212 п.х. – 211 п.х.
Јавански календар300–301
Јулијански календар416
CDXVI
Корејски календар2749
Мингуо-календар1496 пред Р. Кина
民前1496年
Нанакшахи−1052
Селевкидски календар727/728 г.г.
Тајландски сончев календар958–959
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
542 или 161 или −611
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
543 или 162 или −610

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5924 и 5925 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5166 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4176 и 4177 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1169.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 416 година се протега во 3052 и 3053, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3112 и 3113 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 959. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 212 и 211 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди