< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

426 (CDXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 426 година од новата ера, 426. од првиот милениум, 26. од V век и седма од 420-тите.

426 во разни календари
Грегоријански календар426
CDXXVI
Ab urbe condita1179
Асирски календар5176
Балиски календар347–348
Бенгалски календар−167
Берберски календар1376
Будистички календар970
Бурмански календар−212
Византиски календар5934–5935
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3122 или 3062
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3123 или 3063
Коптски календар142–143
Етиопски календар418–419
Еврејски календар4186–4187
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера482–483
 - Сачка ера347–348
 - Кали-југа3526–3527
Холоценски календар10426
Ирански календар196 п.п. – 195 п.п.
Исламски календар202 п.х. – 201 п.х.
Јавански календар310–311
Јулијански календар426
CDXXVI
Корејски календар2759
Мингуо-календар1486 пред Р. Кина
民前1486年
Нанакшахи−1042
Селевкидски календар737/738 г.г.
Тајландски сончев календар968–969
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
552 или 171 или −601
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
553 или 172 или −600

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5934 и 5935 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5176 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4186 и 4187 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1179.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 426 година се протега во 3062 и 3063, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3122 и 3123 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 969. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 202 и 201 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди