< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

472 (CDLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 472 година од новата ера, 472. од првиот милениум, 72. од V век и трета од 470-тите.

472 во разни календари
Грегоријански календар472
CDLXXII
Ab urbe condita1225
Асирски календар5222
Балиски календар393–394
Бенгалски календар−121
Берберски календар1422
Будистички календар1016
Бурмански календар−166
Византиски календар5980–5981
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3168 или 3108
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3169 или 3109
Коптски календар188–189
Етиопски календар464–465
Еврејски календар4232–4233
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера528–529
 - Сачка ера393–394
 - Кали-југа3572–3573
Холоценски календар10472
Ирански календар150 п.п. – 149 п.п.
Исламски календар155 п.х. – 154 п.х.
Јавански календар357–358
Јулијански календар472
CDLXXII
Корејски календар2805
Мингуо-календар1440 пред Р. Кина
民前1440年
Нанакшахи−996
Селевкидски календар783/784 г.г.
Тајландски сончев календар1014–1015
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
598 или 217 или −555
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
599 или 218 или −554

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5980 и 5981 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5222 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4232 и 4233 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1225.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 472 година се протега во 3108 и 3109, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3168 и 3169 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1015. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 155 и 154 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди