< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

449 (CDXLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 449 година од новата ера, 449. од првиот милениум, 49. од V век и последна од 440-тите.

449 во разни календари
Грегоријански календар449
CDXLIX
Ab urbe condita1202
Асирски календар5199
Балиски календар370–371
Бенгалски календар−144
Берберски календар1399
Будистички календар993
Бурмански календар−189
Византиски календар5957–5958
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3145 или 3085
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3146 или 3086
Коптски календар165–166
Етиопски календар441–442
Еврејски календар4209–4210
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера505–506
 - Сачка ера370–371
 - Кали-југа3549–3550
Холоценски календар10449
Ирански календар173 п.п. – 172 п.п.
Исламски календар178 п.х. – 177 п.х.
Јавански календар334–335
Јулијански календар449
CDXLIX
Корејски календар2782
Мингуо-календар1463 пред Р. Кина
民前1463年
Нанакшахи−1019
Селевкидски календар760/761 г.г.
Тајландски сончев календар991–992
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
575 или 194 или −578
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
576 или 195 или −577

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5957 и 5958 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5199 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4209 и 4210 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1202.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 449 година се протега во 3085 и 3086, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3145 и 3146 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 992. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 178 и 177 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди