< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

427 (CDXXVII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 427. година од новата ера, 427. од првиот милениум, 27. од 5 век и осма од 420-тите.

427 г.  во други календари
Грегоријански календар 427
CDXXVII
Ab urbe condita 1180
Асирски календар 5177
Бахајски календар -1417–-1416
Бенгалски календар -166
Берберски календар 1377
Будистички календар 971
Бурмански календар -211
Византиски календар 5935–5936
Еврејски календар 4187–4188
Ерменски календар
Етиопски календар 419-420
Ирански календар 195 п.с. – 194 п.с.
Исламски календар 201 пред хиџра – 200 пред хиџра
Јулијански календар 427    CDXXVII
Кинески календар 丙寅年月日
(3063/3123)
— до —
丁卯年月日
(3064/3124)
Коптски календар 143–144
Корејски календар 2760
Календар Мингуо 1485 пред РК
民前1485年
Селевкидски календар 738–739
Тајландски сончев календар 970
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 483–484
 - Шака самват 349–350
 - Кали југа 3528–3529
Холоценски календар 10427
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5935 и 5936 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5177 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4187 и 4188 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1180.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 427. година се протега во 3063 и 3064, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3123 и 3124 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 970. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 201 и 200 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди