< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

410 (CDX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 410 година од новата ера, 410. од првиот милениум, 10. од V век и прва од 410-тите.

410 во разни календари
Грегоријански календар410
CDX
Ab urbe condita1163
Асирски календар5160
Балиски календар331–332
Бенгалски календар−183
Берберски календар1360
Будистички календар954
Бурмански календар−228
Византиски календар5918–5919
Кинески календар己酉(зем. петел)
3106 или 3046
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
3107 или 3047
Коптски календар126–127
Етиопски календар402–403
Еврејски календар4170–4171
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера466–467
 - Сачка ера331–332
 - Кали-југа3510–3511
Холоценски календар10410
Ирански календар212 п.п. – 211 п.п.
Исламски календар219 п.х. – 218 п.х.
Јавански календар293–294
Јулијански календар410
CDX
Корејски календар2743
Мингуо-календар1502 пред Р. Кина
民前1502年
Нанакшахи−1058
Селевкидски календар721/722 г.г.
Тајландски сончев календар952–953
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
536 или 155 или −617
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
537 или 156 или −616

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5918 и 5919 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5160 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4170 и 4171 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1163.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 410 година се протега во 3046 и 3047, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3106 и 3107 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 953. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 219 и 218 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди