< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

471 (CDLXXI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 471. година од новата ера, 471. од првиот милениум, 71. од 5 век и втора од 470-тите.

471 г.  во други календари
Грегоријански календар 471
CDLXXI
Ab urbe condita 1224
Асирски календар 5221
Бахајски календар -1373–-1372
Бенгалски календар -122
Берберски календар 1421
Будистички календар 1015
Бурмански календар -167
Византиски календар 5979–5980
Еврејски календар 4231–4232
Ерменски календар
Етиопски календар 463-464
Ирански календар 151 п.с. – 150 п.с.
Исламски календар 156 пред хиџра – 155 пред хиџра
Јулијански календар 471    CDLXXI
Кинески календар 庚戌年月日
(3107/3167)
— до —
辛亥年月日
(3108/3168)
Коптски календар 187–188
Корејски календар 2804
Календар Мингуо 1441 пред РК
民前1441年
Селевкидски календар 782–783
Тајландски сончев календар 1014
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 527–528
 - Шака самват 393–394
 - Кали југа 3572–3573
Холоценски календар 10471
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5979 и 5980 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5221 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4231 и 4232 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1224.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 471. година се протега во 3107 и 3108, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3167 и 3168 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1014. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 156 и 155 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди