< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

408 (CDVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 408 година од новата ера, 408. од првиот милениум, 8. од V век и деветта од 400-тите.

408 во разни календари
Грегоријански календар408
CDVIII
Ab urbe condita1161
Асирски календар5158
Балиски календар329–330
Бенгалски календар−185
Берберски календар1358
Будистички календар952
Бурмански календар−230
Византиски календар5916–5917
Кинески календар丁未(огн. коза)
3104 или 3044
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3105 или 3045
Коптски календар124–125
Етиопски календар400–401
Еврејски календар4168–4169
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера464–465
 - Сачка ера329–330
 - Кали-југа3508–3509
Холоценски календар10408
Ирански календар214 п.п. – 213 п.п.
Исламски календар221 п.х. – 220 п.х.
Јавански календар291–292
Јулијански календар408
CDVIII
Корејски календар2741
Мингуо-календар1504 пред Р. Кина
民前1504年
Нанакшахи−1060
Селевкидски календар719/720 г.г.
Тајландски сончев календар950–951
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
534 или 153 или −619
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
535 или 154 или −618

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5916 и 5917 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5158 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4168 и 4169 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1161.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 408 година се протега во 3044 и 3045, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3104 и 3105 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 951. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 221 и 220 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   408 на Ризницата ?