< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

447 (CDXLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 447 година од новата ера, 447. од првиот милениум, 47. од V век и осма од 440-тите.

447 во разни календари
Грегоријански календар447
CDXLVII
Ab urbe condita1200
Асирски календар5197
Балиски календар368–369
Бенгалски календар−146
Берберски календар1397
Будистички календар991
Бурмански календар−191
Византиски календар5955–5956
Кинески календар丙戌(огн. куче)
3143 или 3083
    — до —
丁亥年 (огн. свиња)
3144 или 3084
Коптски календар163–164
Етиопски календар439–440
Еврејски календар4207–4208
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера503–504
 - Сачка ера368–369
 - Кали-југа3547–3548
Холоценски календар10447
Ирански календар175 п.п. – 174 п.п.
Исламски календар180 п.х. – 179 п.х.
Јавански календар331–333
Јулијански календар447
CDXLVII
Корејски календар2780
Мингуо-календар1465 пред Р. Кина
民前1465年
Нанакшахи−1021
Селевкидски календар758/759 г.г.
Тајландски сончев календар989–990
Тибетски календар阳火狗年
(машки оган-куче)
573 или 192 или −580
    — до —
阴火猪年
(женски оган-свиња)
574 или 193 или −579

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5955 и 5956 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5197 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4207 и 4208 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1200.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 447 година се протега во 3083 и 3084, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3143 и 3144 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 990. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 180 и 179 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди