< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

463 (CDLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 463 година од новата ера, 463. од првиот милениум, 63. од V век и четвртта од 460-тите.

463 во разни календари
Грегоријански календар463
CDLXIII
Ab urbe condita1216
Асирски календар5213
Балиски календар384–385
Бенгалски календар−130
Берберски календар1413
Будистички календар1007
Бурмански календар−175
Византиски календар5971–5972
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3159 или 3099
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3160 или 3100
Коптски календар179–180
Етиопски календар455–456
Еврејски календар4223–4224
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера519–520
 - Сачка ера384–385
 - Кали-југа3563–3564
Холоценски календар10463
Ирански календар159 п.п. – 158 п.п.
Исламски календар164 п.х. – 163 п.х.
Јавански календар348–349
Јулијански календар463
CDLXIII
Корејски календар2796
Мингуо-календар1449 пред Р. Кина
民前1449年
Нанакшахи−1005
Селевкидски календар774/775 г.г.
Тајландски сончев календар1005–1006
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
589 или 208 или −564
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
590 или 209 или −563

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5971 и 5972 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5213 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4223 и 4224 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1216.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 463 година се протега во 3099 и 3100, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3159 и 3160 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1006. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 164 и 163 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди