< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

411 (CDXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 411 година од новата ера, 411. од првиот милениум, 11. од V век и втора од 410-тите.

411 во разни календари
Грегоријански календар411
CDXI
Ab urbe condita1164
Асирски календар5161
Балиски календар332–333
Бенгалски календар−182
Берберски календар1361
Будистички календар955
Бурмански календар−227
Византиски календар5919–5920
Кинески календар庚戌(мет. куче)
3107 или 3047
    — до —
辛亥年 (мет. свиња)
3108 или 3048
Коптски календар127–128
Етиопски календар403–404
Еврејски календар4171–4172
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера467–468
 - Сачка ера332–333
 - Кали-југа3511–3512
Холоценски календар10411
Ирански календар211 п.п. – 210 п.п.
Исламски календар218 п.х. – 216 п.х.
Јавански календар294–295
Јулијански календар411
CDXI
Корејски календар2744
Мингуо-календар1501 пред Р. Кина
民前1501年
Нанакшахи−1057
Селевкидски календар722/723 г.г.
Тајландски сончев календар953–954
Тибетски календар阳金狗年
(машко железо-куче)
537 или 156 или −616
    — до —
阴金猪年
(женско железо-свиња)
538 или 157 или −615

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5919 и 5920 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5161 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4171 и 4172 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1164.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 411 година се протега во 3047 и 3048, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3107 и 3108 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 954. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 218 и 216 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди