< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

456 (CDLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 456 година од новата ера, 456. од првиот милениум, 56. од V век и седма од 450-тите.

456 во разни календари
Грегоријански календар456
CDLVI
Ab urbe condita1209
Асирски календар5206
Балиски календар377–378
Бенгалски календар−137
Берберски календар1406
Будистички календар1000
Бурмански календар−182
Византиски календар5964–5965
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3152 или 3092
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3153 или 3093
Коптски календар172–173
Етиопски календар448–449
Еврејски календар4216–4217
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера512–513
 - Сачка ера377–378
 - Кали-југа3556–3557
Холоценски календар10456
Ирански календар166 п.п. – 165 п.п.
Исламски календар171 п.х. – 170 п.х.
Јавански календар341–342
Јулијански календар456
CDLVI
Корејски календар2789
Мингуо-календар1456 пред Р. Кина
民前1456年
Нанакшахи−1012
Селевкидски календар767/768 г.г.
Тајландски сончев календар998–999
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
582 или 201 или −571
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
583 или 202 или −570

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5964 и 5965 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5206 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4216 и 4217 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1209.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 456 година се протега во 3092 и 3093, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3152 и 3153 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 999. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 171 и 170 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди