< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

402 (CDII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 402 година од новата ера, 402. од првиот милениум, 2. од V век и трета од 400-тите.

402 во разни календари
Грегоријански календар402
CDII
Ab urbe condita1155
Асирски календар5152
Балиски календар323–324
Бенгалски календар−191
Берберски календар1352
Будистички календар946
Бурмански календар−236
Византиски календар5910–5911
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3098 или 3038
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3099 или 3039
Коптски календар118–119
Етиопски календар394–395
Еврејски календар4162–4163
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера458–459
 - Сачка ера323–324
 - Кали-југа3502–3503
Холоценски календар10402
Ирански календар220 п.п. – 219 п.п.
Исламски календар227 п.х. – 226 п.х.
Јавански календар285–286
Јулијански календар402
CDII
Корејски календар2735
Мингуо-календар1510 пред Р. Кина
民前1510年
Нанакшахи−1066
Селевкидски календар713/714 г.г.
Тајландски сончев календар944–945
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
528 или 147 или −625
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
529 или 148 или −624

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5910 и 5911 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5152 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4162 и 4163 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1155.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 402 година се протега во 3038 и 3039, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3098 и 3099 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 945. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 227 и 226 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди