< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

497 (CDXCVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 497 година од новата ера, 497. од првиот милениум, 97. од V век и осма од 490-тите.

497 во разни календари
Грегоријански календар497
CDXCVII
Ab urbe condita1250
Асирски календар5247
Балиски календар418–419
Бенгалски календар−96
Берберски календар1447
Будистички календар1041
Бурмански календар−141
Византиски календар6005–6006
Кинески календар丙子(огн. стаорец)
3193 или 3133
    — до —
丁丑年 (огн. вол)
3194 или 3134
Коптски календар213–214
Етиопски календар489–490
Еврејски календар4257–4258
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера553–554
 - Сачка ера418–419
 - Кали-југа3597–3598
Холоценски календар10497
Ирански календар125 п.п. – 124 п.п.
Исламски календар129 п.х. – 128 п.х.
Јавански календар383–384
Јулијански календар497
CDXCVII
Корејски календар2830
Мингуо-календар1415 пред Р. Кина
民前1415年
Нанакшахи−971
Селевкидски календар808/809 г.г.
Тајландски сончев календар1039–1040
Тибетски календар阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
623 или 242 или −530
    — до —
阴火牛年
(женски оган-вол)
624 или 243 или −529

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6005 и 6006 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5247 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4257 и 4258 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1250.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 497 година се протега во 3133 и 3134, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3193 и 3194 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1040. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 129 и 128 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  •   497 на Ризницата ?