< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

484 (CDLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 484 година од новата ера, 484. од првиот милениум, 84. од V век и петта од 480-тите.

484 во разни календари
Грегоријански календар484
CDLXXXIV
Ab urbe condita1237
Асирски календар5234
Балиски календар405–406
Бенгалски календар−109
Берберски календар1434
Будистички календар1028
Бурмански календар−154
Византиски календар5992–5993
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3180 или 3120
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3181 или 3121
Коптски календар200–201
Етиопски календар476–477
Еврејски календар4244–4245
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера540–541
 - Сачка ера405–406
 - Кали-југа3584–3585
Холоценски календар10484
Ирански календар138 п.п. – 137 п.п.
Исламски календар142 п.х. – 141 п.х.
Јавански календар370–371
Јулијански календар484
CDLXXXIV
Корејски календар2817
Мингуо-календар1428 пред Р. Кина
民前1428年
Нанакшахи−984
Селевкидски календар795/796 г.г.
Тајландски сончев календар1026–1027
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
610 или 229 или −543
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
611 или 230 или −542

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5992 и 5993 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5234 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4244 и 4245 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1237.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 484 година се протега во 3120 и 3121, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3180 и 3181 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1027. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 142 и 141 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди