< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

457 (CDLVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 457 година од новата ера, 457. од првиот милениум, 57. од V век и осма од 450-тите.

457 во разни календари
Грегоријански календар457
CDLVII
Ab urbe condita1210
Асирски календар5207
Балиски календар378–379
Бенгалски календар−136
Берберски календар1407
Будистички календар1001
Бурмански календар−181
Византиски календар5965–5966
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3153 или 3093
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3154 или 3094
Коптски календар173–174
Етиопски календар449–450
Еврејски календар4217–4218
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера513–514
 - Сачка ера378–379
 - Кали-југа3557–3558
Холоценски календар10457
Ирански календар165 п.п. – 164 п.п.
Исламски календар170 п.х. – 169 п.х.
Јавански календар342–343
Јулијански календар457
CDLVII
Корејски календар2790
Мингуо-календар1455 пред Р. Кина
民前1455年
Нанакшахи−1011
Селевкидски календар768/769 г.г.
Тајландски сончев календар999–1000
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
583 или 202 или −570
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
584 или 203 или −569

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5965 и 5966 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5207 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4217 и 4218 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1210.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 457 година се протега во 3093 и 3094, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3153 и 3154 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1000. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 170 и 169 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   457 на Ризницата ?