< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

485 (CDLXXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 485 година од новата ера, 485. од првиот милениум, 85. од V век и шеста од 480-тите.

485 во разни календари
Грегоријански календар485
CDLXXXV
Ab urbe condita1238
Асирски календар5235
Балиски календар406–407
Бенгалски календар−108
Берберски календар1435
Будистички календар1029
Бурмански календар−153
Византиски календар5993–5994
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3181 или 3121
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3182 или 3122
Коптски календар201–202
Етиопски календар477–478
Еврејски календар4245–4246
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера541–542
 - Сачка ера406–407
 - Кали-југа3585–3586
Холоценски календар10485
Ирански календар137 п.п. – 136 п.п.
Исламски календар141 п.х. – 140 п.х.
Јавански календар371–372
Јулијански календар485
CDLXXXV
Корејски календар2818
Мингуо-календар1427 пред Р. Кина
民前1427年
Нанакшахи−983
Селевкидски календар796/797 г.г.
Тајландски сончев календар1027–1028
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
611 или 230 или −542
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
612 или 231 или −541

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5993 и 5994 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5235 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4245 и 4246 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1238.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 485 година се протега во 3121 и 3122, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3181 и 3182 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1028. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 141 и 140 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди