< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

424 (CDXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 424 година од новата ера, 424. од првиот милениум, 24. од V век и петта од 420-тите.

424 во разни календари
Грегоријански календар424
CDXXIV
Ab urbe condita1177
Асирски календар5174
Балиски календар345–346
Бенгалски календар−169
Берберски календар1374
Будистички календар968
Бурмански календар−214
Византиски календар5932–5933
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3120 или 3060
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3121 или 3061
Коптски календар140–141
Етиопски календар416–417
Еврејски календар4184–4185
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера480–481
 - Сачка ера345–346
 - Кали-југа3524–3525
Холоценски календар10424
Ирански календар198 п.п. – 197 п.п.
Исламски календар204 п.х. – 203 п.х.
Јавански календар308–309
Јулијански календар424
CDXXIV
Корејски календар2757
Мингуо-календар1488 пред Р. Кина
民前1488年
Нанакшахи−1044
Селевкидски календар735/736 г.г.
Тајландски сончев календар966–967
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
550 или 169 или −603
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
551 или 170 или −602

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5932 и 5933 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5174 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4184 и 4185 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1177.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 424 година се протега во 3060 и 3061, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3120 и 3121 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 967. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 204 и 203 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди