< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

496 (CDXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 496 година од новата ера, 496. од првиот милениум, 96. од V век и седма од 490-тите.

496 во разни календари
Грегоријански календар496
CDXCVI
Ab urbe condita1249
Асирски календар5246
Балиски календар417–418
Бенгалски календар−97
Берберски календар1446
Будистички календар1040
Бурмански календар−142
Византиски календар6004–6005
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3192 или 3132
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3193 или 3133
Коптски календар212–213
Етиопски календар488–489
Еврејски календар4256–4257
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера552–553
 - Сачка ера417–418
 - Кали-југа3596–3597
Холоценски календар10496
Ирански календар126 п.п. – 125 п.п.
Исламски календар130 п.х. – 129 п.х.
Јавански календар382–383
Јулијански календар496
CDXCVI
Корејски календар2829
Мингуо-календар1416 пред Р. Кина
民前1416年
Нанакшахи−972
Селевкидски календар807/808 г.г.
Тајландски сончев календар1038–1039
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
622 или 241 или −531
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
623 или 242 или −530

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6004 и 6005 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5246 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4256 и 4257 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1249.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 496 година се протега во 3132 и 3133, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3192 и 3193 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1039. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 130 и 129 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  •   496 на Ризницата ?