< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

488 (CDLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 488 година од новата ера, 488. од првиот милениум, 88. од V век и деветта од 480-тите.

488 во разни календари
Грегоријански календар488
CDLXXXVIII
Ab urbe condita1241
Асирски календар5238
Балиски календар409–410
Бенгалски календар−105
Берберски календар1438
Будистички календар1032
Бурмански календар−150
Византиски календар5996–5997
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3184 или 3124
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3185 или 3125
Коптски календар204–205
Етиопски календар480–481
Еврејски календар4248–4249
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера544–545
 - Сачка ера409–410
 - Кали-југа3588–3589
Холоценски календар10488
Ирански календар134 п.п. – 133 п.п.
Исламски календар138 п.х. – 137 п.х.
Јавански календар374–375
Јулијански календар488
CDLXXXVIII
Корејски календар2821
Мингуо-календар1424 пред Р. Кина
民前1424年
Нанакшахи−980
Селевкидски календар799/800 г.г.
Тајландски сончев календар1030–1031
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
614 или 233 или −539
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
615 или 234 или −538

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5996 и 5997 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5238 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4248 и 4249 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1241.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 488 година се протега во 3124 и 3125, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3184 и 3185 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1031. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 138 и 137 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди