< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

425 (CDXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 425 година од новата ера, 425. од првиот милениум, 25. од V век и шеста од 420-тите.

425 во разни календари
Грегоријански календар425
CDXXV
Ab urbe condita1178
Асирски календар5175
Балиски календар346–347
Бенгалски календар−168
Берберски календар1375
Будистички календар969
Бурмански календар−213
Византиски календар5933–5934
Кинески календар甲子(дрв. стаорец)
3121 или 3061
    — до —
乙丑年 (дрв. вол)
3122 или 3062
Коптски календар141–142
Етиопски календар417–418
Еврејски календар4185–4186
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера481–482
 - Сачка ера346–347
 - Кали-југа3525–3526
Холоценски календар10425
Ирански календар197 п.п. – 196 п.п.
Исламски календар203 п.х. – 202 п.х.
Јавански календар309–310
Јулијански календар425
CDXXV
Корејски календар2758
Мингуо-календар1487 пред Р. Кина
民前1487年
Нанакшахи−1043
Селевкидски календар736/737 г.г.
Тајландски сончев календар967–968
Тибетски календар阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
551 или 170 или −602
    — до —
阴木牛年
(женско дрво-вол)
552 или 171 или −601

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5933 и 5934 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5175 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4185 и 4186 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1178.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 425 година се протега во 3061 и 3062, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3121 и 3122 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 968. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 203 и 202 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди