< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

442 (CDXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 442 година од новата ера, 442. од првиот милениум, 42. од V век и трета од 440-тите.

442 во разни календари
Грегоријански календар442
CDXLII
Ab urbe condita1195
Асирски календар5192
Балиски календар363–364
Бенгалски календар−151
Берберски календар1392
Будистички календар986
Бурмански календар−196
Византиски календар5950–5951
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3138 или 3078
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3139 или 3079
Коптски календар158–159
Етиопски календар434–435
Еврејски календар4202–4203
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера498–499
 - Сачка ера363–364
 - Кали-југа3542–3543
Холоценски календар10442
Ирански календар180 п.п. – 179 п.п.
Исламски календар186 п.х. – 185 п.х.
Јавански календар326–327
Јулијански календар442
CDXLII
Корејски календар2775
Мингуо-календар1470 пред Р. Кина
民前1470年
Нанакшахи−1026
Селевкидски календар753/754 г.г.
Тајландски сончев календар984–985
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
568 или 187 или −585
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
569 или 188 или −584

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5950 и 5951 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5192 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4202 и 4203 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1195.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 442 година се протега во 3078 и 3079, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3138 и 3139 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 985. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 186 и 185 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди