< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

487 (CDLXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 487 година од новата ера, 487. од првиот милениум, 87. од V век и осма од 480-тите.

487 во разни календари
Грегоријански календар487
CDLXXXVII
Ab urbe condita1240
Асирски календар5237
Балиски календар408–409
Бенгалски календар−106
Берберски календар1437
Будистички календар1031
Бурмански календар−151
Византиски календар5995–5996
Кинески календар丙寅(огн. тигар)
3183 или 3123
    — до —
丁卯年 (огн. зајак)
3184 или 3124
Коптски календар203–204
Етиопски календар479–480
Еврејски календар4247–4248
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера543–544
 - Сачка ера408–409
 - Кали-југа3587–3588
Холоценски календар10487
Ирански календар135 п.п. – 134 п.п.
Исламски календар139 п.х. – 138 п.х.
Јавански календар373–374
Јулијански календар487
CDLXXXVII
Корејски календар2820
Мингуо-календар1425 пред Р. Кина
民前1425年
Нанакшахи−981
Селевкидски календар798/799 г.г.
Тајландски сончев календар1029–1030
Тибетски календар阳火虎年
(машки оган-тигар)
613 или 232 или −540
    — до —
阴火兔年
(женски оган-зајак)
614 или 233 или −539

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5995 и 5996 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5237 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4247 и 4248 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1240.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 487 година се протега во 3123 и 3124, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3183 и 3184 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1030. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 139 и 138 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди