< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

482 (CDLXXXII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 482. година од новата ера, 482. од првиот милениум, 82. од 5 век и трета од 480-тите.

482 г.  во други календари
Грегоријански календар 482
CDLXXXII
Ab urbe condita 1235
Асирски календар 5232
Бахајски календар -1362–-1361
Бенгалски календар -111
Берберски календар 1432
Будистички календар 1026
Бурмански календар -156
Византиски календар 5990–5991
Еврејски календар 4242–4243
Ерменски календар
Етиопски календар 474-475
Ирански календар 140 п.с. – 139 п.с.
Исламски календар 144 пред хиџра – 143 пред хиџра
Јулијански календар 482    CDLXXXII
Кинески календар 辛酉年月日
(3118/3178)
— до —
壬戌年月日
(3119/3179)
Коптски календар 198–199
Корејски календар 2815
Календар Мингуо 1430 пред РК
民前1430年
Селевкидски календар 793–794
Тајландски сончев календар 1025
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 538–539
 - Шака самват 404–405
 - Кали југа 3583–3584
Холоценски календар 10482
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5990 и 5991 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5232 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4242 и 4243 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1235.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 482. година се протега во 3118 и 3119, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3178 и 3179 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1025. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 144 и 143 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди