< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

444 (CDXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 444 година од новата ера, 444. од првиот милениум, 44. од V век и петта од 440-тите.

444 во разни календари
Грегоријански календар444
CDXLIV
Ab urbe condita1197
Асирски календар5194
Балиски календар365–366
Бенгалски календар−149
Берберски календар1394
Будистички календар988
Бурмански календар−194
Византиски календар5952–5953
Кинески календар癸未(вод. коза)
3140 или 3080
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3141 или 3081
Коптски календар160–161
Етиопски календар436–437
Еврејски календар4204–4205
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера500–501
 - Сачка ера365–366
 - Кали-југа3544–3545
Холоценски календар10444
Ирански календар178 п.п. – 177 п.п.
Исламски календар184 п.х. – 182 п.х.
Јавански календар328–329
Јулијански календар444
CDXLIV
Корејски календар2777
Мингуо-календар1468 пред Р. Кина
民前1468年
Нанакшахи−1024
Селевкидски календар755/756 г.г.
Тајландски сончев календар986–987
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
570 или 189 или −583
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
571 или 190 или −582

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5952 и 5953 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5194 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4204 и 4205 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1197.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 444 година се протега во 3080 и 3081, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3140 и 3141 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 987. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 184 и 182 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди