< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

478 (CDLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 478 година од новата ера, 478. од првиот милениум, 78. од V век и деветта од 470-тите.

478 во разни календари
Грегоријански календар478
CDLXXVIII
Ab urbe condita1231
Асирски календар5228
Балиски календар399–400
Бенгалски календар−115
Берберски календар1428
Будистички календар1022
Бурмански календар−160
Византиски календар5986–5987
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3174 или 3114
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3175 или 3115
Коптски календар194–195
Етиопски календар470–471
Еврејски календар4238–4239
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера534–535
 - Сачка ера399–400
 - Кали-југа3578–3579
Холоценски календар10478
Ирански календар144 п.п. – 143 п.п.
Исламски календар148 п.х. – 147 п.х.
Јавански календар363–364
Јулијански календар478
CDLXXVIII
Корејски календар2811
Мингуо-календар1434 пред Р. Кина
民前1434年
Нанакшахи−990
Селевкидски календар789/790 г.г.
Тајландски сончев календар1020–1021
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
604 или 223 или −549
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
605 или 224 или −548

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5986 и 5987 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5228 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4238 и 4239 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1231.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 478 година се протега во 3114 и 3115, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3174 и 3175 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1021. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 148 и 147 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди