< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

481 (CDLXXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 481 година од новата ера, 481. од првиот милениум, 81. од V век и втора од 480-тите.

481 во разни календари
Грегоријански календар481
CDLXXXI
Ab urbe condita1234
Асирски календар5231
Балиски календар402–403
Бенгалски календар−112
Берберски календар1431
Будистички календар1025
Бурмански календар−157
Византиски календар5989–5990
Кинески календар庚申(мет. мајмун)
3177 или 3117
    — до —
辛酉年 (мет. петел)
3178 или 3118
Коптски календар197–198
Етиопски календар473–474
Еврејски календар4241–4242
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера537–538
 - Сачка ера402–403
 - Кали-југа3581–3582
Холоценски календар10481
Ирански календар141 п.п. – 140 п.п.
Исламски календар145 п.х. – 144 п.х.
Јавански календар367–368
Јулијански календар481
CDLXXXI
Корејски календар2814
Мингуо-календар1431 пред Р. Кина
民前1431年
Нанакшахи−987
Селевкидски календар792/793 г.г.
Тајландски сончев календар1023–1024
Тибетски календар阳金猴年
(машко железо-мајмун)
607 или 226 или −546
    — до —
阴金鸡年
(женско железо-петел)
608 или 227 или −545

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5989 и 5990 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5231 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4241 и 4242 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1234.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 481 година се протега во 3117 и 3118, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3177 и 3178 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1024. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 145 и 144 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди