< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

412 (CDXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 412 година од новата ера, 412. од првиот милениум, 12. од V век и трета од 410-тите.

412 во разни календари
Грегоријански календар412
CDXII
Ab urbe condita1165
Асирски календар5162
Балиски календар333–334
Бенгалски календар−181
Берберски календар1362
Будистички календар956
Бурмански календар−226
Византиски календар5920–5921
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3108 или 3048
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3109 или 3049
Коптски календар128–129
Етиопски календар404–405
Еврејски календар4172–4173
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера468–469
 - Сачка ера333–334
 - Кали-југа3512–3513
Холоценски календар10412
Ирански календар210 п.п. – 209 п.п.
Исламски календар216 п.х. – 215 п.х.
Јавански календар295–296
Јулијански календар412
CDXII
Корејски календар2745
Мингуо-календар1500 пред Р. Кина
民前1500年
Нанакшахи−1056
Селевкидски календар723/724 г.г.
Тајландски сончев календар954–955
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
538 или 157 или −615
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
539 или 158 или −614

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5920 и 5921 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5162 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4172 и 4173 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1165.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 412 година се протега во 3048 и 3049, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3108 и 3109 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 955. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 216 и 215 година пред хиџра.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди