< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

492 (CDXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 492 година од новата ера, 492. од првиот милениум, 92. од V век и трета од 490-тите.

492 во разни календари
Грегоријански календар492
CDXCII
Ab urbe condita1245
Асирски календар5242
Балиски календар413–414
Бенгалски календар−101
Берберски календар1442
Будистички календар1036
Бурмански календар−146
Византиски календар6000–6001
Кинески календар辛未(мет. коза)
3188 или 3128
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3189 или 3129
Коптски календар208–209
Етиопски календар484–485
Еврејски календар4252–4253
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера548–549
 - Сачка ера413–414
 - Кали-југа3592–3593
Холоценски календар10492
Ирански календар130 п.п. – 129 п.п.
Исламски календар134 п.х. – 133 п.х.
Јавански календар378–379
Јулијански календар492
CDXCII
Корејски календар2825
Мингуо-календар1420 пред Р. Кина
民前1420年
Нанакшахи−976
Селевкидски календар803/804 г.г.
Тајландски сончев календар1034–1035
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
618 или 237 или −535
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
619 или 238 или −534

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6000 и 6001 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5242 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4252 и 4253 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1245.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 492 година се протега во 3128 и 3129, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3188 и 3189 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1035. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 134 и 133 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди